14.01.2014 13:50

Mistrzostwa Europy w łyżwiarstwie figurowym

 

Trzech aktualnych mistrzów wraca, aby bronić swoich tytułów, a większość czołowych łyżwiarzy Europy przyjeżdża do Budapesztu zmierzyć się po raz ostatni przed Olimpiadą w Sochi.

 

*** W konkurencji solistów tytułu broni Hiszpan Javier Fernandez. Rok temu w Zagrzebiu został pierwszym w historii hiszpańskim medalistą, później dołożył jeszcze brąz na Mistrzostwach Świata. W tym sezonie póki co nie błyszczy tak, jak rok temu, ale być może szykuje jakąś bombę na Olimpiadę.

Jako murowany faworyt wymieniany jest 18-letni Rosjanin, Maxim Kovtun. Niedawno został Mistrzem Rosji, pokonując samego Pluszczenkę. Był jedynym Europejczykiem, który wystąpił w Finale Grand Prix, a jego tegoroczny najlepszy wynik jest najwyższym wśród wszystkich europejskich solistów.

O medale walczyć też będą Francuzi Florent Amodio, srebrny medalista sprzed roku i trzykrotny mistrz Europy Brian Joubert, oraz Czesi, Michal Brezina i Tomas Verner.

 

*** Aktualna mistrzyni Europy i wicemistrzyni świata, Włoszka Carolina Kostner, będzie walczyć o szóste złoto ME w kategorii solistek.

Jej głównymi rywalkami będą dwie młodziutkie Rosjanki. 15-letnia Julia Lipnitskaia debiutuje na Mistrzostwach Europy, ale w tym sezonie zdążyła już wywalczyć srebro w Finale Grand Prix. Z kolei 17-letnia Adelina Sotnikova rok temu wywalczyła srebrny medal i  w tym roku na pewno powalczy o najwyższy stopień podium.

Do grona faworytek należą również wicemistrzyni świata Alena Leonova z Rosji i dwukrotna brązowa medalistka ME Elene Gedevanishvili z Gruzji.

 

*** W parach sportowych po raz kolejny pojedynek stoczą dwa najlepsze duety na świecie: czterokrotni mistrzowie świata Aliona Savchenko i Robin Szolkowy z Niemiec i aktualni mistrzowie Europy i świata, Rosjanie Tatiana Volosozhar i Maxim Trankov.

Srebrni medaliści sprzed dwóch lat, Rosjanie Vera Bazarova i Yuri Larionov oraz Włosi Stefania Berton i Ondrej Hotarek (brąz rok temu), a także Rosjanie Ksenia Stolbova i Fedor Klimov powalczą zapewne o najniższy stopień podium.

 

*** W parach tanecznych zabraknie za to dwóch najbardziej utytułowanych duetów. Obrońcy tytułu, Ekaterina Bobrova i Dmitri Soloviev z Rosji oraz dwukrotni Mistrzowie Europy Nathalie Pechalat i Fabian Bourzat  z Francji opuszczają tegoroczne mistrzostwa, aby skupić się na przygotowaniach do Olimpiady.

Dlatego też niepowtarzalną okazję na złoto mają pozostałe pary, przede wszystkim aktualni wicemistrzowie Europy i Rosji, Elena Ilinykh i Nikita Katsalapov. O pierwsze w karierze mistrzostwo powalczą również Włosi, Anna Cappellini i Luca Lanotte, którzy rok temu zdobyli brąz. Rosjanie, Ekaterina Riazanova i Ilia Tkachenko oraz mistrzowie Niemiec Nelli Zhiganshina i Alexander Gazsi także celują w podium w Budapeszcie.

Polskę reprezentować będą zawodnicy w trzech kategoriach: solista Maciej Cieplucha, para taneczna Justyna Plutowska i Piotr Gerber orazsolistka Agata Kryger.

 

Plan mistrzostw: * środa, 15 stycznia: program krótki solistek, taniec krótki * czwartek, 16 stycznia: program krótki solistów, taniec dowolny

* piątek, 17 stycznia: program krótki par sportowych, program dowolny solistek

* sobota, 18 stycznia: program dowolny solistów * niedziela, 19 stycznia: program dowolny par sportowych, Gala Mistrzów

 

Transmisje na Eurosport i Eurosport 2.

Źródło: isu.org

 

Czytaj więcej na blogu beznazwy.

Zobacz także