18.09.2012 20:15

Dieta sportowców i nie tylko!!!

Jak odżywiają się sportowcy??i nie tylko??oto porady żywieniowe aby pozostać silnym i zdrowym!!!

Odpowiednie odżywianie dla piłkarza czy sportowca jest równie ważne jak trening. Pokarmy wspomagają procesy wzrostu, utrzymania ciepłoty ciała oraz przyśpieszają regenerację po kontuzji.

 

Większość potrzebnej energii pochodzi z węglowodanów. Dobrym ich źródłem są: makarony, chleb, ziemniaki, ryż i kasze. Ludzki organizm potrzebuje także witamin i składników mineralnych do prawidłowego funkcjonowania. Przykładowo witamina C likwiduje uszkodzenia komórek i utrzymuje skórę we właściwym stanie (występuje w owocach cytrusowych i niektórych warzywach). Białko jest potrzebne do wzrostu oraz regeneracji urazów. Ponadto jest także źródłem energii. Biało występuje w mięsie, rybach, mleku, orzechach i roślinach strączkowych.

 

Zwracajmy uwagę na to, co spożywamy

 

Należy unikać spożywania nadmiaru tłustych pokarmów, gdyż mogą powodować schorzenia serca, a przede wszystkim nadwagę. Wprawdzie cukier dostarcza energię, lecz nie zawiera innych składników odżywczych. Chipsy, popcorn, paluszki i tym podobne zawierają wiele soli. Jej nadmiar może powodować nadciśnienie krwi oraz schorzenia układu krążenia.

 

Co pić?

 

Napoje jak kawa i herbata mogą powodować odwodnienie. Najlepiej nie spożywać ich tuż przed i zaraz po wysiłku fizycznym. Woda nadaje się doskonale do uzupełniania ubytków płynów w organizmie. Należy jednak unikać wód gazowanych, które mogą powodować wzdęcia. Wraz z potem nasz organizm traci wodę i sole mineralne. Napoje izotoniczne dostarczają energii oraz uzupełniają niedobór soli mineralnych.

 

Porady żywieniowe

 

Na dwa, trzy dni przed dużym wysiłkiem fizycznym (na przykład meczem piłkarskim) należy spożywać więcej pokarmów zawierających węglowodany. Pomaga to w gromadzeniu glikogenu i glukozy, które pokrywają zapotrzebowanie energetyczne podczas meczu.

 

Posiłek zawierający węglowodany trzeba spożywać nie później niż trzy, cztery godziny przed rozpoczęciem meczu. Jego strawienie wymaga czasu, a jeśli procesy trawienne nie zostaną zakończone możemy czuć się niekomfortowo.

Kolejny węglowodanowy posiłek należy spożyć w ciągu kilku godzin po meczu. Utrata dużej ilości energii wymaga uzupełnienia jej zasobów w jak najkrótszym czasie.

 

Należy podejmować starania o utrzymanie przez cały czas zrównoważonej diety. Będzie ona sprzyjać polepszeniu zdrowia i formy fizycznej.

 

Powyższy tekst nie dotyczy tylko i wyłącznie sportowców. Osoby, które chcą żyć zdrowo powinny przynajmniej postarać się zrezygnować z niektórych niepełnowartościowych pokarmów zawierających nadmiar cukrów, soli czy tłuszczu. Promujmy zdrowy tryb życia.

A teraz zobaczcie jak gotuje Dani Alves!!:))

 

 

 

Ciekawe, co by na to powiedziała Magda Gessler??:))Będziecie stosować tę dietę??a może już ją stosujecie??napiszcie o tym w komentarzach!!!

Czytaj więcej na blogu FC Barcelooona.

Zobacz także